Doamna Smith cumpără trei kilograme de Jelly Jellies de la 4,65 USD pe kilogram și două kilograme de Rainbow Ripple pentru o factură totală de 20,95 USD. Cum scrieți și rezolvați o ecuație pentru a determina cât de mult costă Rainbow Ripple per pound?

Doamna Smith cumpără trei kilograme de Jelly Jellies de la 4,65 USD pe kilogram și două kilograme de Rainbow Ripple pentru o factură totală de 20,95 USD. Cum scrieți și rezolvați o ecuație pentru a determina cât de mult costă Rainbow Ripple per pound?
Anonim

Răspuns:

Costul loviturii de curcubeu este #$3.50# pe lira.

Explicaţie:

Să cost cu o schimbare costul Rainbow Ripple per pound # $ X #

Atunci, # 3 * 4,65 + 2 * x = 20,95 #

# 2x = 20,95-3 * 4,65 sau 2x = 20,95-13,95 # sau

# 2x = 7,0:. x = 7.0 / 2 = 3.50 $ #

Costul loviturii de curcubeu este #$3.50# per pound Ans